Tryb wyświetlania: normalnykontrastowa
Rozmiar tekstu:
Biuletyn Informacji Publicznej
URZĄD GMINY W GORZYCACH
 

  Spis podmiotów
  Jednostki Organizacyjne Gminy / Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gorzyczkach /  STATUT
Tytuł dokumentu: Wewnątrzszkolny system oceniania
Data utworzenia: 20.02.2006
Data na dokumencie:
Symbol dokumentu:
Typ dokumentu: program

 
 

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM OCENIANIA

 

 

Opracowany na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 

7 września 2004 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych

Na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 7 września 1991r. o  systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr  67, poz. 329, z późn.  zm.).

 

Ogólne zasady funkcjonowania wewnątrzszkolnego systemu oceniania

 

I

1. Ocenianiu podlegają:

1)      osiągnięcia edukacyjne ucznia;

2)       zachowanie ucznia.

2. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej, określonej w odrębnych przepisach i realizowanych w szkole programów nauczania, uwzględniających tę podstawę.

3. Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego

i norm etycznych.

4. Zasady oceniania z religii/etyki/ regulują odrębne przepisy.

   II

1. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych i zachowania ucznia odbywa się w ramach oceniania wewnątrzszkolnego.

2. Ocenianie wewnątrzszkolne ma na celu;

    1)      informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie,

    2)      udzielanie uczniowi pomocy w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju,

3)      motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu,

4)      dostarczenie rodzicom (prawnym opiekunom) i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach w nauce, zachowaniu oraz specjalnych uzdolnieniach ucznia,

5)      umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno – wychowawczej

 

Ocenianie

III

 

l . Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o:

1)      wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych  ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych ,

2)      sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów,

3)     warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny  klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych.

2. Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów)  o  warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania , oraz   o warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana   rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania , oraz o skutkach ustalenia uczniowi nagannej  rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania .

IV

1. Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów).

2. Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) nauczyciel uzasadnia ustaloną ocenę.

3. Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów), sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia jest udostępniana uczniowi lub jego rodzicom (prawnym opiekunom) wg  następujących  zasad:

1)      Sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne są przechowywane w szkole.

2)      Kartkówki obejmujące 3 ostatnie tematy po sprawdzeniu i ocenieniu uczeń otrzymuje na własność.

3)      Sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne otrzymuje do wglądu uczeń w szkole oraz jego  rodzice (prawni  opiekunowie)  w trakcie zebrań klasowych z wychowawcą lub indywidualnych   konsultacji z nauczycielami przedmiotów.

4.Ustala się następujące warunki i sposoby przekazywania rodzicom / prawnym opiekunom/ informacji o postępach i trudnościach ucznia w nauce:

1)      Informacje o ocenach i zdobytych punktach z zachowania otrzymuje rodzic w trakcie zebrań klasowych z wychowawcą.

2)      Na miesiąc przed planowaną konferencją klasyfikacyjną przekazuje się za pośrednictwem ucznia informację o bieżących ocenach i ilości zdobytych punktów.

3)      W trakcie każdego zebrania rodziców możliwe są indywidualne konsultacje z nauczycielami przedmiotów w sprawie postępów i trudnościach w nauce dziecka.

4)      Każdy rodzic /prawny opiekun/ ma prawo w każdej chwili umówić się telefonicznie na spotkanie z nauczycielem przedmiotu bądź wychowawcą dziecka w celu ustalenia dalszych działań dotyczących postępów i przeciwdziałania trudnościom w nauce.

5)      Każdy nauczyciel i wychowawca ma obowiązek wezwać rodzica /prawnego opiekuna/ na konsultację w sytuacji braku postępów ucznia lub jego niewłaściwych zachowań w celu ustalenia dalszych wspólnych działań szkoły i rodziców/ prawnych opiekunów/.

 

                                                                 V

 

1.Nauczyciel jest obowiązany, na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, dostosować wymagania edukacyjne, o których mowa  w rozdz. III ust 1, pkt. 1 do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

2. Dostosowanie wymagań edukacyjnych, o których mowa w rozdz. III, ust.1, pkt.1 do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom, następuje także na podstawie opinii niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej, o której mowa w art. 71b ust. 3b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, zwanej dalej "ustawą", z zastrzeżeniem ust. 3.

3. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania dostosowanie wymagań edukacyjnych, o których mowa w rozdz. III,    ust.1, pkt.1 do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.

4.Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, plastyki i muzyki należy 

w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się 

z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć.

 

VI

1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego lub informatyki na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach. wydanej przez lekarza, oraz na czas określony w tej opinii.

2. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego lub informatyki 

w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się "zwolniony".

3. Dyrektor szkoły, na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) oraz na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, albo niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej, spełniającej warunki o których mowa w art. 71 b ust. 3b ustawy, zwalnia ucznia z wadą słuchu lub z głęboką dysleksją rozwojową z nauki drugiego języka obcego, z zastrzeżeniem ust. 4. Zwolnienie może dotyczyć części lub całego okresu kształcenia w danym typie szkoły.

4. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania zwolnienie z nauki drugiego języka obcego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.

5. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony".

Formy oceny stosowane w szkole

VII

 

1.W szkole stosowane są następujące rodzaje ocen:

             a) bieżąca,

             b) śródroczna,

             c) końcoworoczna

  2. Oceny bieżące, oceny klasyfikacyjne śródroczne i oceny klasyfikacyjne końcoworoczne 

  z zajęć edukacyjnych, począwszy od  klasy IV szkoły podstawowej, ustala się w stopniach według następującej skali:

a) stopień celujący - 6;

b) stopień bardzo dobry - 5;

c) stopień dobry - 4;

d) stopień dostateczny - 3;

e) stopień dopuszczający - 2;

f) stopień niedostateczny - l,

    z zastrzeżeniem ust. 3a .

  3.W klasach I-III szkoły podstawowej śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z  zajęć  edukacyjnych są ocenami opisowymi.

   3a. Oceny bieżące oraz śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym są ocenami opisowymi

 

  4. Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na ocenę klasyfikacyjną zachowania.

 

             5. Kryteria oceniania w I etapie kształcenia klasy I – III

1. Zasady oceniania w I etapie kształcenia – nauczanie zintegrowane.

1). W nauczaniu zintegrowanym ocenianie ma charakter ciągły, odbywa się na bieżąco                  w klasie podczas wielokierunkowej działalności uczniów. Nauczyciel sprawdza wykonane prace, chwali za wysiłki, wskazuje mocne i słabe strony pracy oraz sposób poprawy.

2). W pierwszej klasie I etapu edukacyjnego nauczyciel prowadzi obserwację bieżących osiągnięć ucznia i notuje je w dzienniku lekcyjnym za pomocą przyjętych oznaczeń:

2)1. w pierwszym półroczu stosuje się następujące symbole graficzne:

 

a)

b)

c)

d)

 

  2)2. w drugim półroczu stosuje się następujące symbole słowne:

a)      W – wspaniale

Uczeń otrzymuje W – gdy oceniane zadanie wykona we właściwym tempie, samodzielnie, bezbłędnie, poprawnie pod każdym względem.

b)       D – dobrze

Uczeń otrzymuje D – gdy oceniane zadanie wykona samodzielnie, we właściwym tempie, popełniając nieliczne błędy.

c)       P – przeciętnie

Uczeń otrzymuje P – gdy oceniane zadanie wykona z pomocą nauczyciela, w niewłaściwym tempie, popełniając liczne błędy.

d)       Mp – musisz jeszcze popracować

Uczeń otrzymuje Mp – gdy oceniane zadanie wykona niepoprawnie lub nie wykona go wcale.

 

3) Począwszy od pierwszego półrocza klasy drugiej nauczyciele stosują następujące symbole graficzne – 6, 5, 4, 3, 2, 1 – które zachowują ten sam wymiar i znaczenie oceny.

Powyższe symbole graficzne opatrzone są następującym komentarzem:

a)6 - uczeń otrzymuje wówczas, jeżeli posiadł wiedzę i umiejętności wykraczające poza program nauczania w danej klasie, samodzielnie i twórczo rozwija własne uzdolnienia. Korzysta z różnych źródeł wiedzy i informacji. Biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych lub praktycznych. Proponuje rozwiązania niekonwencjonalne. Osiąga sukcesy  w konkursach, zawodach sportowych.

b)5 - uczeń otrzymuje wówczas, jeżeli opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania w danej klasie. Sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami, samodzielnie rozwiązuje problemy teoretyczne i praktyczne ujęte programem nauczania , potrafi zastosować posiadaną wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów w nowych sytuacjach.

c)4 - uczeń otrzymuje wówczas, jeżeli opanował wiadomości określone programem nauczania w danej klasie, na poziomie przekraczającym wymagania zawarte w podstawach programowych. Poprawnie stosuje wiadomości, rozwiązuje (wykonuje) typowe zadania teoretyczne lub praktyczne.

d)3 - uczeń otrzymuje wówczas, jeżeli opanował większość wiadomości i umiejętności określonych programem nauczania w danej klasie na poziomie nie przekraczającym wymagań zawartych w podstawach programowych. Może mieć braki w opanowaniu podstaw programowych, ale braki te nie przekreślają możliwości uzyskania przez ucznia podstawowej wiedzy w ciągu dalszej nauki. Rozwiązuje (wykonuje) zadania teoretyczne i praktyczne o niewielkim stopniu trudności. Przy pomocy nauczyciela wykonuje niektóre zadania.

e)2 - uczeń otrzymuje wówczas, jeżeli  słabo opanował wiadomości i umiejętności określone programem nauczania w danej klasie na poziomie wymagań zawartych w podstawach programowych, większość zadań wykonuje pod kierunkiem nauczyciela, wymaga dodatkowego wyjaśnienia sposobu wykonania pracy, nie przestrzega limitów czasowych, często nie kończy rozpoczętych działań.

 f) 1 - uczeń otrzymuje wówczas, jeżeli nie opanował wiadomości i umiejętności określonych przez podstawy programowe, a braki w wiadomościach i umiejętnościach uniemożliwiają dalsze zdobywanie wiedzy. Uczeń nie jest w stanie rozwiązać (wykonać) zadania nawet o niewielkim-elementarnym stopniu trudności. Odmawia wykonania zadania, nie próbuje, nie stara się, niszczy prace.

 

6. Kryteria oceniania w II etapie kształcenia – klasy IV- VI

 Ustala się następującą skalę oceniania z zajęć edukacyjnych:

1)      stopień celujący otrzymuje uczeń, który opanował wymagania wykraczające tzn..;

a)      posiadł wiedzę i umiejętności znacznie wykraczające poza program nauczania przedmiotu w danej klasie i twórczo rozwija własne uzdolnienia,

b)      biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych lub praktycznych z programu nauczania danej klasy,

c)      proponuje rozwiązania nietypowe, rozwiązuje także zadania wykraczające poza program nauczania w tej klasie,

d)     osiąga sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych i innych kwalifikujących się do finałów na szczeblu wojewódzkim (regionalnym) albo krajowym lub posiada inne porównywalne osiągnięcia.

2)      stopień bardzo dobry otrzymuje uczeń, który opanował wymagania dopełniające tzn.;

a)      opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania przedmiotu w danej klasie,

b)      sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami, rozwiązuje samodzielnie problemy teoretyczne i praktyczne objęte programem nauczania, potrafi zastosować posiadaną wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów w nowych sytuacjach.

3) stopień dobry otrzymuje uczeń, który opanował wymagania rozszerzające tzn.;

a)     nie opanował w pełni wiadomości określonych programem nauczania w danej klasie, ale opanował je na poziomie przekraczającym wymagania zawarte w podstawach programowych,

b)     poprawnie stosuje wiadomości, rozwiązuje ( wykonuje ) samodzielnie typowe zadania teoretyczne lub praktyczne.

4) stopień dostateczny otrzymuje uczeń, który opanował wymagania podstawowe tzn.;

a)     opanował wiadomości i umiejętności określone programem nauczania w danej klasie na poziomie nie przekraczającym wymagań w podstawach programowych,

b)     rozwiązuje (wykonuje) typowe zadania teoretyczne lub praktyczne o średnim stopniu trudności.

5) stopień dopuszczający otrzymuje uczeń, który opanował wiadomości konieczne tzn.;

a)      ma braki w opanowaniu podstawowych wiadomości i umiejętności, ale braki te nie przekreślają możliwości uzyskania przez ucznia podstawowej wiedzy z danego przedmiotu w ciągu dalszej nauki,

b)      rozwiązuje (wykonuje) zadania teoretyczne i praktyczne typowe, o niewielkim stopniu trudności.

6) stopień niedostateczny otrzymuje uczeń, który:

a)      nie opanował podstawowych wiadomości i umiejętności przedmiotu nauczania w danej klasie,  a braki w wiadomościach i umiejętnościach uniemożliwiają dalsze zdobywanie wiedzy z tego przedmiotu,

b)     nie jest w stanie rozwiązać (wykonać) zadań w niewielkim (elementarnym) stopniu trudności.

7) Przy ocenianiu  zadań testowych

             i  prac pisemnych ujednolica się kryteria:

-     poniżej 30%    ndst

-     30% - 49%     dp

-     50% - 74%     dst

-     75% - 89%     db

-     90% - 100%    bdb

-  97% + zadanie dodatkowe  cel

8) Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, muzyki i plastyki jeżeli nie są one zajęciami kierunkowymi - należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia  w wywiązaniu się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć.

 

7. Zasady oceniania.

 

a) Sprawdzanie osiągnięć odbywa się przy pomocy różnych technik pomiaru: sprawdzianów   pisemnych, ustnych, praktycznych, testów i prac klasowych.

b) Uczestnictwo ucznia w procesie oceniania zapewniają przedmiotowe systemy oceniania z uwzględnieniem ogólnie przyjętych zasad, znajdujące się w dokumentacji pracy nauczyciela danego przedmiotu.

1) Termin i zakres prac klasowych /nie więcej niż dwie w tygodniu i jedna w ciągu dnia/ zapowiadany jest z tygodniowym wyprzedzeniem i są obowiązkowe dla każdego ucznia, przy czym punkt ten nie ma zastosowania w sytuacji, gdy na prośbę klasy zostaje przesunięty termin pracy klasowej. W związku z powyższym, nauczyciel zapowiadający pracę klasową zapisuje ją ołówkiem w dzienniku lekcyjnym  w miejscu tematu przy konkretnej dacie.

2) Jeżeli uczeń nie pisał pracy klasowej, to powinien ją napisać w terminie uzgodnionym z nauczycielem.

     3) Krótkie sprawdziany /tzw. kartkówki/ obejmują trzy ostatnie tematy i nie są   zapowiadane.

     4) Na koniec okresu nie przewiduje się sprawdzianu zaliczeniowego.

     5) Nie ocenia się zachowań ucznia jako formy aktywności przedmiotowej.

     6) Respektuje się prawa i obowiązki ucznia zawarte w § 23 Statutu Szkoły Podstawowej im. M.Reja w Gorzyczkach

     7) Respektuje się następujące przywileje uczniowskie

     a) za zgodą ucznia przygotowującego się do konkursu przedmiotowego zwalnia się go z

        odpowiedzi z innych przedmi$otów w następującym zakresie czasu:                                                                                         

          I etap eliminacji - 3 dni,

          II etap eliminacji - 6 dni,

          III etap eliminacji - l0 dni

b)  zwolnienia z pytania w danym dniu mogą być uczniowie biorący udział w dniu poprzednim w pozaszkolnych rozgrywkach sportowych, z tego samego prawa mogą skorzystać uczniowie biorący udział w wycieczkach szkolnych.

c)  możliwość zwolnienia z pytania ustnego oraz pisanie zapowiedzianych kartkówek ma uczeń, którego numer zapisany w dzienniku lekcyjnym w danym dniu zostanie wylosowany przez wytypowanych przedstawicieli Rady Uczniowskiej. Losowanie następuje raz w tygodniu do godz.8.00. Numerek zawiesza się na gazetce Samorządu Uczniowskiego.

d) na okres przerw świątecznych, ferii, wolnych sobót i niedziel nie są zadawane prace domowe, chyba że dany przedmiot jest dwugodzinny i w tygodniowym podziale godzin występuje w piątek  i poniedziałek - prawo do wypoczynku.

e)  uczeń może dwukrotnie w ciągu semestru zgłosić brak przygotowania się do lekcji, co zgłasza na początku zajęć; w przypadku przedmiotu, który w tygodniowym przydziale godzin występnie tylko raz w tygodniu powyższą możliwość ogranicza się do jednego razu, daty zwolnień nauczyciel odnotowuje w dzienniku lekcyjnym w dwóch ostatnich kolumnach przeznaczonych na oceny.

f) przywileje zapisane w punkcie 7 lit. a.b.c.e ulegają zawieszeniu na okres trzech tygodni przed konferencją klasyfikacyjną.

g) przywilejów zapisanych w punkcie 7 lit. a.b.c.e można pozbawić ucznia w ramach kary zgodnie ze  Statutem Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Gorzyczkach.

 

8) Szczegółowy sposób wyróżniania uczniów za aktywność na lekcjach ustala nauczyciel przedmiotu, co odnotowuje w postaci plusów w dzienniku lekcyjnym. przy czyim ich zamiana na ocenę bardzo dobrą następuje przy 5 plusach na przedmiotach, które w tygodniowej siatce godzin występują w ilości 6-2 godzin oraz przy trzech plusach na przedmiotach, które w tygodniowym rozkładzie zajęć są jednogodzinne.

 

9) Bieżącą ocenę cząstkową uczeń może poprawić jednorazowo w terminie tygodnia od daty jej otrzymania, przy czym obydwie oceny są wpisywane - dzielone kreską łamaną.

 

10) Poprawione i ocenione prace klasowe uczeń i jego rodzice otrzymują do wglądu na zasadach zapisanych w rozdz. IV, ust. 2,3,4 w terminie dwóch tygodni od ich napisania a kartkówki w ciągu tygodnia od ich napisania zgodnie z zapisem w rozdz. 4 ust.2 i 3 z zastrzeżeniem, że w wyżej wymienionych okresach czasu nie wystąpi L-4 nauczyciela, ferie lub wydłużony weekend – prawo do wypoczynku nauczyciela.

 

11) Ustala się minimalną ilość ocen z przedmiotu w semestrze zależnie od liczby godzin lekcyjnych w tygodniu ;

a)  l godz. tygodniowo  - minimum 3 oceny

b) 2 godz. tygodniowo  - minimum 4 oceny

c) 3 i więcej godz. tygodniowo - minimum 5 ocen

12) Oceny cząstkowe zapisuje się za pomocą cyfr, a śródroczne i końcoworoczne w pełnym brzmieniu.

13) Brak przygotowania do lekcji. tj: brak pomocy, niezbędnych przyborów, ćwiczeń, podręcznika i innych materiałów zapowiedzianych przez nauczyciela odnotowuje się w postaci minusów  w dzienniku lekcyjnym w zaznaczonych rubrykach przy czym ich zamiana na ocenę niedostateczną następuje przy 5 minusach na przedmiotach, które w tygodniowej siatce godzin występują w ilości 6-2 godzin oraz przy 3 minusach na przedmiotach, które w tygodniowym rozkładzie zajęć są jednogodzinne.

 

VIII

 

1.Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia w szczególności:

a) wywiązywanie się z obowiązków ucznia;

b) postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej;

c) dbałość o honor i tradycje szkoły;

d) dbałość o piękno mowy ojczystej;

e) dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób;

f) godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią;

g) okazywanie szacunku innym osobom.

2. W klasach I – III szkoły podstawowej śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne zachowania są ocenami opisowymi.

3. Śródroczną  i  roczną  ocenę  klasyfikacyjną  zachowania, począwszy  od  klasy  IV szkoły  podstawowej, ustala się  według następującej skali:

1) wzorowe

2) bardzo dobre

3) dobre

4) poprawne

5) nieodpowiednie

6) naganne

z zastrzeżeniem ust. 3a i 3b

3a.Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne zachowania dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.

3b. Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub odchylenia rozwojowe, należy uwzględnić wpływ stwierdzonych zaburzeń lub odchyleń na jego zachowanie na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania lub opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej.

 

4. Ocena z zachowania szkoła wyraża opinię o każdym uczniu szkoły. Ocena ta uwzględnia  w szczególności:

a)      funkcjonowanie ucznia w środowisku szkolnym,

b)      respektowanie zasad współżycia społecznego i ogólnie przyjętych norm etycznych.

5. Ocenę zachowania ustala wychowawca klasy po zasięgnięciu opinii samorządu klasowego, dyrekcji, nauczycieli i innych pracowników szkoły.

6. Ustalone oceny zachowania wychowawca podaje do wiadomości ucznia na tydzień przed klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej.

7. Ocena zachowania wynika ze zdobytych przez ucznia punktów podczas trwania całego semestru według następującego  podziału:

 

Suma punktów

Ocena

40 i więcej

wzorowe

39,5 - 30

bardzo dobre

29 - 20

dobre

19 - 11

poprawne

10 - 0

nieodpowiednie

poniżej zera

naganne

 

 

8. Punktem wyjścia jest kredyt 20 punktów, który  otrzymuje każdy uczeń na początku roku szkolnego. Kredyt ten jest  równoważny ocenie dobrej.

9. Punktację zachowania określa  zamieszczona poniżej karta oceny zachowania stanowiąca załącznik nr A do WSO

 

10. Uczeń ubiegający się o wzorową  ocenę zachowania nie może otrzymać punktów ujemnych za:

1)      wulgarne słownictwo,

2)      niszczenie sprzętu, umeblowania, budynku,

3)      palenie papierosów, picie alkoholu,

4)      wyłudzanie pieniędzy, zastraszanie młodszych,

5)      fałszowanie podpisów i dokumentów,

6)      kradzież.

11. Karta oceny zachowania znajduje się w zeszycie wychowawcy klasy. Wpisów dokonują wszyscy nauczyciele.

12. Uczeń, który w wyniku klasyfikacji śródrocznej lub końcoworocznej otrzymał chociaż jedną ocenę niedostateczną nie może otrzymać  oceny bardzo dobrej ani wzorowej z zachowania.

13. Ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na:

a)      oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych

b)      promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły , z zastrzeżeniem ust.13a i 13b .

13a. Rada pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu do klasy programowo wyższej lub nieukończeniu szkoły przez ucznia, któremu w danej szkole po raz drugi z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.

13b. Uczeń, któremu w danej szkole po raz trzeci z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej, a uczeń klasy programowo najwyższej w danym typie szkoły nie kończy szkoły.

 

14. Ocena zachowania ustalona przez wychowawcę i zatwierdzona przez radę pedagogiczną jest ostateczna z zastrzeżeniem rozdz. XIV.

 

Klasyfikowanie i promowanie

IX

 

1. Rok szkolny dzieli się na dwa okresy. Na konferencji rozpoczynającej rok szkolny ustala się termin zakończenia pierwszego okresu i rozpoczęcia drugiego.

2. Klasyfikowanie śródroczne uczniów przeprowadza się l raz w ciągu roku szkolnego, w terminie do 7 dni przed zakończeniem okresu.

3. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne, a śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania - wychowawca klasy po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danej klasy oraz ocenianego ucznia.

4. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne dodatkowe zajęcia edukacyjne. Roczna ocena klasyfikacyjna z dodatkowych zajęć edukacyjnych nie ma wpływu na promocję do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły.

 

5. Klasyfikacja śródroczna w klasach I - III polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, i zachowania ucznia oraz ustaleniu - oceny opisowej zakończonej podsumowaniem słownym: wspaniale, dobrze, przeciętnie, musisz jeszcze popracować, co zostaje zapisane w dzienniku lekcyjnym i dzienniczku ucznia.

6. Klasyfikacja śródroczna w klasach IV - VI polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć   edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania  i  zachowania ucznia oraz ustaleniu - według skali określonej w rozdz. VII ust.2 i rozdz.VIII ust.3 - śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.

6a. Klasyfikacja śródroczna ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym polega na okresowym podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, z uwzględnieniem indywidualnego programu edukacyjnego opracowanego dla niego na podstawie odrębnych przepisów, i zachowania ucznia oraz ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych  i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, zgodnie z rodz. VII ust 3a  i  rozdz. VIII , ust. 3a

 

7. Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwi lub utrudni kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej, szkoła  w miarę możliwości stwarza uczniowi szansę uzupełnienia braków, kierując go za zgodą rodziców na zajęcia   wyrównawcze w kl. I - VI lub inne zajęcia wspomagające, które są zatwierdzone w arkuszu organizacyjnym szkoły na dany rok szkolny, na konsultacje do pedagoga szkolnego, otaczając opieką świetlicy. Prowadzący zajęcia ustalają zakres zaniedbań z rodzicami /prawnymi opiekunami/, udzielając im jednocześnie rad i wskazówek do pracy z dzieckiem.

 

 8. Klasyfikacja roczna w klasach I - III szkoły podstawowej polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz, ustaleniu jednej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny  klasyfikacyjnej zachowania, które są ocenami opisowymi.

8a.  Klasyfikacja roczna ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym w klasach I-III szkoły podstawowej polega na podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych i jego zachowania w danym roku szkolnym oraz ustaleniu jednej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych  i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, zgodnie z rodz. VII ust 3a  i  rozdz. VIII , ust. 3a

 

 9. Klasyfikacja roczna, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, polega na podsumowaniu   osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania,  i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, według skali, o której mowa  w rozdz. VII ust. 2 i w rozdz. VIII ust. 3,przy czym ocena końcoworoczna z zajęć edukacyjnych wypływa z wszystkich  ocen uzyskanych w ciągu całego roku szkolnego i z zastrzeżeniem  ust. 9a.

9a.Klasyfikacja roczna ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, polega na podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, z uwzględnieniem indywidualnego programu edukacyjnego opracowanego dla niego na podstawie odrębnych przepisów, i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, zgodnie z rozdz.  VII ust. 3a i rozdz. VIII , ust. 3a .

9b. W szkołach (oddziałach) integracyjnych śródroczną i roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną z zajęć edukacyjnych dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ustala nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne, po zasięgnięciu opinii nauczyciela współorganizującego kształcenie integracyjne, o którym mowa w odrębnych przepisach.

 

10. Przed śródrocznym i  rocznym klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej poszczególni nauczyciele są zobowiązani poinformować ucznia i jego rodziców /prawnych opiekunów/ za pośrednictwem wychowawcy klasy o przewidywanych dla niego ocenach klasyfikacyjnych, na tydzień przed konferencją plenarną rady pedagogicznej, na podstawie zapisanych w dzienniku przewidywanych ocen, a w przypadku zagrożenia oceną niedostateczną na miesiąc przed konferencją plenarną. Przewidywaną ocenę nauczyciel zapisuje w dzienniku na 8 dni przed konferencją klasyfikacyjną, a wychowawca spisuje wszystkie oceny na karcie przewidywanych ocen/ wzór poniżej/, którą za pośrednictwem ucznia przekazuje rodzicom /prawnym opiekunom/.Zwrotną odpowiedź dotyczącą zapoznania się z przewidywanymi ocenami dostarcza wychowawcy uczeń w terminie trzech dni od dnia wydania Karty. W przypadku zagrożenia oceną niedostateczną lub naganą wzywa rodziców /prawnych opiekunów/ do szkoły na rozmowę, wysyła pisemne zawiadomienie urzędowe na adres domowy rodziców /prawnych opiekunów/ na miesiąc przed roczną konferencją klasyfikacyjną . Wzór karty stanowi załącznik nr B do WSO .

 

11. Na wniosek rodziców ( prawnych opiekunów ) i po uzyskaniu zgody wychowawcy klasy lub na wniosek wychowawcy klasy i po uzyskaniu zgody rodziców ( prawnych opiekunów) , oraz po uzyskaniu opinii publicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej , w tym publicznej poradni specjalistycznej  , rada pedagogiczna może postanowić o promowaniu ucznia klasy I i II szkoły podstawowej do klasy programowo wyższej również w ciągu roku szkolnego.

11a. Ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym promuje się do klasy programowo wyższej, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia, w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami).

 

12. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I – III szkoły podstawowej na podstawie opinii wydanej przez lekarza lub publiczną poradnię psychologiczno – pedagogiczną  , w tym publiczną poradnię specjalistyczną oraz po zasięgnięciu opinii rodziców ( prawnych opiekunów ) ucznia.

X

 

1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.

2. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.

3. Na wniosek ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności lub na wniosek jego rodziców (prawnych opiekunów) rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny.

4. Egzamin klasyfikacyjny zdaje również uczeń:

1) realizujący, na podstawie odrębnych przepisów, indywidualny program lub tok nauki;

2) spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą.

5. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadzany dla ucznia, o którym mowa w ust, 4 pkt 2. nie obejmuje obowiązkowych zajęć edukacyjnych: technika, plastyka, muzyka i wychowanie fizyczne oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych.

6. Uczniowi, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, zdającemu egzamin klasyfikacyjny nie ustala się oceny zachowania.

7. Egzaminy klasyfikacyjne przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej, z zastrzeżeniem ust.8.

8. Egzamin klasyfikacyjny z plastyki, muzyki, techniki, informatyki, technologii informacyjnej  i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.

9. Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).

10. Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia, o którym mowa w ust. 2, 3 i 4 pkt 1, przeprowadza nauczyciel danych zajęć edukacyjnych w obecności, wskazanego przez dyrektora szkoły, nauczyciela takich samych lub pokrewnych zajęć edukacyjnych.

11. Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, przeprowadza komisja, powołana przez dyrektora szkoły, który zezwolił na spełnianie przez ucznia odpowiednio obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą, W skład komisji wchodzą:

1) dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze - jako przewodniczący komisji;

2) nauczyciele zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania dla odpowiedniej klasy.

12. Przewodniczący komisji uzgadnia z uczniem, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, oraz jego rodzicami (prawnymi opiekunami) liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może zdawać egzaminy w ciągu jednego dnia.

13. W czasie egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni - w charakterze obserwatorów - rodzice (prawni opiekunowie) ucznia.

14. Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół zawierający w szczególności:

a)      imiona i nazwiska nauczycieli, o których mowa w ust. 10, a w przypadku egzaminu klasyfikacyjnego przeprowadzanego dla ucznia, o którym mowa w ust. 4 pkt 2 - skład komisji;

b)      termin egzaminu klasyfikacyjnego

c)      zadania (ćwiczenia) egzaminacyjne;

d)      wyniki egzaminu klasyfikacyjnego oraz uzyskane oceny.

15. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

16. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany".

 

XI

1. Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego śródroczna ocena klasyfikacyjna jest ostateczna a roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych jest ostateczna , z zastrzeżeniem ust. 2 i rozdz. XIV.

2. Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego niedostateczna roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego,  z zastrzeżeniem rozdz. XVI ust. 1 i rozdz. XIV.

3. Ustalona przez wychowawcę klasy roczna ocena klasyfikacyjna zachowania jest ostateczna , z zastrzeżeniem rozdz. XIV.

XII

 

1. Uczeń lub jego rodzice / prawni opiekunowie/mogą wystąpić do dyrektora szkoły  z podaniem o egzamin sprawdzający, jeżeli przewidywana przez nauczyciela ocena klasyfikacyjna śródroczna lub roczna z danych zajęć edukacyjnych jest jego zdaniem lub zdaniem jego rodziców /prawnych opiekunów/ zaniżona.

2. Podanie o egzamin sprawdzający pisze uczeń bądź jego rodzice / prawni opiekunowie/. dostarczając je do kancelarii szkoły nie później niż na 5 dni przed terminem konferencji klasyfikacyjnej.

3. Zgodę na egzamin sprawdzający wydaje dyrektor szkoły i rada pedagogiczna.

4. Termin przeprowadzenia egzaminu wyznacza dyrektor szkoły, przy czym nie może być to termin późniejszy niż przedostatni dzień przed konferencją plenarną /klasyfikacyjną/ rady pedagogicznej.

5. Prawo do egzaminu sprawdzającego nie przysługuje uczniowi, który otrzymał więcej niż dwie oceny niedostateczne semestralne śródroczne po I półroczu lub końcoworoczną ocenę niedostateczną z zajęć edukacyjnych.

6. Dla przeprowadzenia egzaminu sprawdzającego, dyrektor szkoły powołuje 3 - osobową komisję w składzie :dyrektor szkoły lub jego zastępca - jako przewodniczący komisji. nauczyciel uczący ucznia danego przedmiotu - jako egzaminator, nauczyciel tego samego lub pokrewnego przedmiotu -jako członek komisji.

7. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 6 pkt. 2 może być zwolniony na jego prośbę z udziału                w pracy komisji egzaminacyjnej. Wówczas, a także w innych uzasadnionych przypadkach, na egzaminatora powołuje się innego nauczyciela z tej lub innej szkoły  w porozumieniu z

dyrektorem innej szkoły.

8. Egzamin sprawdzający przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej, z wyjątkiem przedmiotów: muzyka, plastyka, technika, informatyka i wychowanie fizyczne, z których egzamin przybiera formę ćwiczeń praktycznych.

 

9. Pytania / ćwiczenia praktyczne/ egzaminacyjne proponuje egzaminator a zatwierdza  przewodniczący komisji w porozumieniu z członkiem komisji. Stopień trudności pytań /ćwiczeń praktycznych/ odpowiada kryteriom stopnia, o który ubiega się uczeń.

10. Komisja, o której mowa w ust. 6 może na podstawie przeprowadzonego egzaminu sprawdzającego podwyższyć ocenę o jeden stopień  – w przypadku pozytywnego wyniku egzaminu bądź pozostawić ocenę zaproponowaną przez nauczyciela - w przypadku negatywnego wyniku egzaminu.

11. Z przeprowadzonego egzaminu sprawdzającego sporządza się protokół zawierający skład komisji, termin egzaminu, pytania /ćwiczenia/ egzaminacyjne- wynik egzaminu oraz stopień ustalony przez komisję. Do protokołu załącza się pisemne odpowiedzi ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia.

XIII

 

1. Uczeń lub jego rodzice / prawni opiekunowie/ mogą wystąpić do dyrektora szkoły z podaniem  o ponowne rozpatrzenie oceny z zachowania, jeżeli przewidywana przez nauczyciela ocena klasyfikacyjna śródroczna lub roczna z zachowania jest ich zdaniem zaniżona.

2. Podanie pisemne o ponowne rozpatrzenie oceny z zachowania składa uczeń bądź jego

rodzice / prawni opiekunowie/ w kancelarii szkoły nie później niż na 5 dni przed terminem konferencji klasyfikacyjnej.

3. Zgodę na ponowne rozpatrzenie oceny z zachowania wydaje dyrektor szkoły i rada pedagogiczna

4. Dyrektor szkoły powołuje komisję w składzie:

a) dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze - jako przewodniczący komisji,

b) wychowawca klasy,

c) wskazany przez dyrektora szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie,

d) pedagog.

e) przedstawiciel samorządu uczniowskiego, który nie jest petentem

f) przedstawiciel rady rodziców, który nie jest rodzicem petenta.

5. Ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala się w drodze głosowania zwykłą większością głosów:  w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.

Ustalona przez komisję przewidywana ocena klasyfikacyjna zachowania może być o jeden stopień wyższa (nie może być niższa) od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna  w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.

6. Protokół stanowią następujące informacje

a) skład komisji,

b) termin posiedzenia komisji,

c) wynik głosowania,

d) ustaloną ocenę z zachowania wraz z uzasadnieniem.

XIV

1.Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych,

2. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która:

1) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych - przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej, oraz ustala roczną ocenę klasyfikacyjną  z danych zajęć edukacyjnych;

2) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania - ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów: w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji,

3. Termin sprawdzianu, o którym mowa w ust 2 pkt 1, uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).

4. W skład komisji wchodzą:

1) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych:

a) dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze - jako przewodniczący komisji,

b) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne,

c) dwóch nauczycieli z danej lub innej szkoły tego samego typu, prowadzący takie same zajęcia edukacyjne;

2) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:

a) dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze – jako przewodniczący komisji,

b) wychowawca klasy,

c) wskazany przez dyrektora szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej   klasie.

d)pedagog,

e) przedstawiciel samorządu uczniowskiego,

f) przedstawiciel rady rodziców.

5. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 4 pkt 1 lit. b, może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym ze powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.

6. Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem niedostatecznej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego, z zastrzeżeniem rozdz. XIX, ust. 1,

7. Z prac komisji sporządza się protokół zawierający w szczególności:

1) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych:

a) skład komisji,

b) termin sprawdzianu, o którym mowa w ust. 2 pkt 1,

c) zadania (pytania) sprawdzające.

d) wynik sprawdzianu oraz ustaloną ocenę;

2) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:

a) skład komisji,

b) termin posiedzenia komisji,

c) wynik głosowania,

d) ustaloną ocenę zachowania wraz z uzasadnieniem.

Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

8. Do protokołu, o którym mowa w ust. 7 pkt 1, dołącza się prace pisemne ucznia i zwięzłą informację  o ustnych odpowiedziach ucznia.

9. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu, o którym mowa  w ust. 2 pkt 1, w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły,

10. Przepisy ust. 1-9 stosuje się odpowiednio w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych uzyskanej w wyniku egzaminu poprawkowego, z tym że termin do zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. W tym przypadku, ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.

 

XV

 

1. Uczeń klasy I - III szkoły podstawowej otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, z zastrzeżeniem ust. 6

2. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej ,  jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania. uzyskał roczne oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej, z zastrzeżeniem rozdz. VIII , ust. 13a i 13b , rozdz. IX ust. 11a  oraz rozdz. XVI , ust. 8.

3. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał  z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej                            z wyróżnieniem.

4. Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim  oraz laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą  roczną ocenę klasyfikacyjną. Uczeń, który uzyskał tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim bądź laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej  po ustaleniu albo uzyskaniu rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, otrzymuje z tych zajęć edukacyjnych celującą końcową ocenę klasyfikacyjną.

5. Uczeń, który nie spełnił warunków określonych w ust. 2, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę, z zastrzeżeniem rozdz. XVI ust. 8.

6.W wyjątkowych przypadkach, rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I-III szkoły podstawowej, na podstawie opinii wydanej przez lekarza lub publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym publiczną poradnię specjalistyczną, oraz  w porozumieniu  z rodzicami (prawnymi opiekunami) ucznia. Użyte w wyżej cytowanym przepisie sformułowanie  oraz w porozumieniu z rodzicami” należy rozumieć jako takie działania, które przekonują rodziców o słuszności opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, pomogą w przyszłości realizować jej zalecenia i wskazówki nauczycieli. Decyzję  o pozostawieniu ucznia na drugi rok w tej samej klasie podejmuje w formie uchwały rada pedagogiczna biorąc pod uwagę powyższe opinie. Wyrażenie zgody rodziców nie ma, co do zasady, wpływu na uchwałę rady pedagogicznej. Uchwała rady pedagogicznej jest ostateczna.

 

 XVI

1. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

2. Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz części ustnej, z wyjątkiem egzaminu  z plastyki. muzyki, informatyki, techniki oraz wychowania fizycznego, z których egzamin ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.

3. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły. W skład komisji wchodzą.

1)     dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze – jako przewodniczący komisji:

2)      nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne -  jako egzaminujący;

3)     nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne - jako członek komisji.

4. Nauczyciel, o którym mowa w ust, 3 pkt 2, może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje jako osobę egzaminującą innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne,  z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.

5. Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający w szczególności:

1) skład komisji;

2) termin egzaminu poprawkowego:

3) pytania egzaminacyjne;

4) wynik egzaminu poprawkowego oraz uzyskaną ocenę.

Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

6. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września.

7. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej  i powtarza klasę, z zastrzeżeniem ust. 8.

8. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia szkoły podstawowej, rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem, że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.

 

XVII

 

1. Uczeń kończy szkołę podstawową

1) jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, na którą składają się roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskane w klasie programowo najwyższej i roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się  w klasach  programowo niższych w szkole danego typu, z uwzględnieniem rozdz. XV ust. 4, uzyskał oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych  wyższe od oceny niedostatecznej, z zastrzeżeniem ust. 3 oraz rodz. VIII , ust.13a i 13b .

2) w przypadku szkoły podstawowej - jeżeli ponadto przystąpił do sprawdzianu, o których mowa w rozdz. XVIII.

2. Uczeń kończy szkołę podstawową z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, o której mowa w ust. 1 pkt 1, uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania.

3.O ukończeniu szkoły przez ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym postanawia na zakończenie klasy programowo najwyższej rada pedagogiczna, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia, w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami).

 

 

Sprawdzian przeprowadzany w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej

 

XVIII

 

1.  Sprawdzian przeprowadza się w kwietniu w terminie ustalonym przez komisję okręgową  i ma on charakter powszechny i obowiązkowy,

2. Sprawdzian organizuje zespół egzaminacyjny powołany przez dyrektora komisji okręgowej.

3. Komisja okręgowa opracowuje informator zawierający szczegółowy opis wymagań, kryteriów oceniania  i form przeprowadzania sprawdzianu oraz przykłady zadań, które publikuje się co najmniej na dwa lata przed terminem sprawdzianu.

4.  Uczniowie z potwierdzonymi dysfunkcjami mają prawo przystąpić do sprawdzianu w formie dostosowanej do ich dysfunkcji.

5. Uczeń, który nie przystąpił do sprawdzianu w wyznaczonym terminie, albo go przerwał; przystępuje do niego w dodatkowym terminie określonym przez dyrektora komisji okręgowej.

6. Uczeń, który z przyczyn losowych nie przystąpił do sprawdzianu w dodatkowym terminie albo go przerwał, przystępuje do niego w kolejnym terminie określonym przez dyrektora komisji okręgowej.

7. Uczeń, który nie przystąpił do sprawdzianu w terminie do dnia 31 sierpnia danego roku, powtarza ostatnią klasę szkoły podstawowej oraz przystępuje do sprawdzianu  w następnym roku. Przepisy  z pkt 6,7 stosuje się odpowiednio.

8. Szkoła przekazuje wyniki sprawdzianu otrzymane od OKE .

 

Załącznik nr A

 

 

Punkty dodatnie

Treść

Uwagi wychowawcy i innych nauczycieli

Liczba pkt

1.Udział w konkursie przedmiotowym

·          I etap                        2 pkt

·          II etap                       3 pkt

·          III etap                      4 pkt

 

 

2.Udział w innych konkursach: - 1pkt

·          III miejsce               2 pkt

·          II miejsce                3 pkt

·          I  miejsce                 4 pkt

                                                                        

 

3. Udział w zawodach sportowych:

-          szczebel gminny –         1 pkt

-          szczebel powiatowy –    2 pkt

-          szczebel rejonowy –       2 pkt

-          szczebel wojewódzki –  3 pkt

-          szczebel ogólnopolski – 4 pkt

 

 

4.Aktywna pomoc w przygotowaniu imprez i uroczystości szkol. oraz udział w nich.              1 pkt    

 

 

5.Praca na rzecz klasy po zajęciach: dbanie o kwiaty, opieka nad zwierzętami, wykonanie gazetki, wystawy, przygotowanie imprez klasowych.                                             

                                                                         1 -  3 pkt 

 

 

6. Praca w organizacjach szkolnych, kołach zainteresowań, kołach przedmiot., gazetce szkolnej, zesp. wokalnym, bibliotece, świetlicy.                      

                                                                         1 -  3 pkt

 

 

7. Udział w akcjach i zbiórkach organizowanych przez szkołę:(Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, zbiórka makulatury, akcje charytatywne i inne).                             

                                                                               2 pkt

 

 

8. Pomoc kolegom w nauce.

                                                                             2 pkt

 

 

9. Frekwencja : - 100 %                                        2 pkt

 

 

 

10. Noszenie mundurka: 100%                             2 pkt

 

 

 

11. Wysoka kultura osobista - stosowanie form grzeczności, szacunek wobec innych, kultura słowa.                                           

                                                                              2 pkt                          

 

 

12. 100 % przygotowanie do lekcji -  o niczym nie zapomina (przybory, obuwie zmienne), zawsze jest przygotowany do lekcji.                                                      

                                                                               2 pkt

 

 

13. Stosunek do przemocy fizycznej i psychicznej, właściwa reakcja na złe zachowanie.                                             

                                                                               4 pkt        

 

 

RAZEM:

 

 

 

Punkty ujemne

Treść

Uwagi wychowawcy i innych nauczycieli

Liczba pkt

1.Przeszkadzanie na lekcjach.

0,5 pkt

 

 

2.Niewykonywanie poleceń nauczyciela.

0,5 pkt

 

 

3.Aroganckie odezwanie się do nauczyciela lub innego pracownika szkoły.  

                                                                           3 pkt  

 

 

4.Ubliżenie koledze - wyśmiewanie, przezywanie.                                            

                                                                                           2 pkt

 

 

5.Wulgarne słownictwo.

                                                                                         2 pkt

 

 

6.Bójka, zaczepianie słowem lub fizycznie.

2- 5 pkt          

 

 

7.Złe zachowanie w czasie przerw, przed i po lekcjach w czasie wycieczek i innych wyjazdów.                                            

                                                                                       1- 4 pkt

 

 

8.Niewłaściwe obuwie lub jego brak

                                                                                        1 pkt

 

 

 

9. Brak  mundurka                                                                                                                          

                                                                                       1 pkt

 

 

 

10. Niewłaściwy strój (wyzywający, gorszący, prowokujący)                                           

                                                                                         1  pkt

  niewłaściwa fryzura                                                  

 

1  pkt

 

 

11. Przynoszenie do szkoły przedmiotów  zagrażających bezpieczeństwu (petard, zapałek, scyzoryków) i innych.                             

                                                                                         1 pkt

 

 

12. Niszczenie sprzętu, umeblowania, budynku.                                                      

                                                                                      2- 4 pkt

 

 

13. Niszczenie rzeczy innych osób.                             

                                                                                       1-4 pkt

 

 

14. Nie przygotowanie do lekcji: brak zeszytu, podręcznika, stroju gimn., potrzebnych materiałów.                                             

                                                                                         1 pkt

 

 

15.Zaśmiecanie otoczenia.                                             

 

1 pkt

 

 

 

16. Palenie papierosów, picie alkoholu.

                                                                   

            5 pkt        

 

 

17.Spóźnianie na lekcje.                                              

 

0,5 pkt   

                

 

 

18.Nie wywiązywanie się z zobowiązań.     

 

                 2 pkt

 

 

19.Opuszczenie terenu szkoły w czasie lekcji lub przerw.                                                

                                                                                           3 pkt

 

 

20.Wyłudzanie pieniędzy, zastraszanie młodszych.                                               

                                                                                         10 pkt

 

 

21. Fałszowanie podpisów i dokumentów.

                                                                                          5 pkt

 

 

22. Brak usprawiedliwienia.                                            

1 pkt    

                      

 

 

23. Kradzież.                                                                   

 

5 pkt  

 

 

24. Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa w szkole, w drodze do i ze szkoły.                                                       

 

2 pkt

 

 

25.Nieuzasadnione przebywanie na hali sportowej i w szatni

                                                                                          2 pkt

 

 

26. Przynoszenie do szkoły cennych niepotrzebnych rzeczy

( komórek, walkmanów)                                                 

2 pkt

                                    

 

 

RAZEM:

 

 

 

Załącznik nr B

 

„Imię i nazwisko ucznia: .................................................. Data wystawienia karty ............

Zachowanie i zajęcia edukacyjne

Przewidywana klasyfikacyjna ocena śródroczna / roczna

Zachowanie

 

Język polski

 

Język angielski

 

Matematyka

 

Przyroda

 

Historia

 

Plastyka

 

Muzyka

 

Technika

 

Informatyka

 

Religia

 

Wychowanie fizyczne

 

 

 

                                                                                             

                                                                                                       ......................................                           

                                                                                                       (podpis  wychowawcy)

   ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

(Część tę należy oddać wychowawcy w terminie 3 dni od dnia przekazania jej uczniowi)

Zapoznałem/am się z przewidywanymi klasyfikacyjnymi ocenami śródrocznymi /rocznymi * mojego dziecka

Data: ...............................................                                   ..............................................

                                                                                              podpis rodzica (prawnego opiekuna)

* właściwe podkreślić

 


Załączniki
Brak załączników w dokumencie.

Osoba wprowadzająca dokument Maria Lubszczyk

 Rejestr zmian dokumentu
09.02.2007    Edycja dokumentu (Maria Lubszczyk)
 

    Administracja serwisu   Redakcja  
    Informacje nieudostępnione w biuletynie
    Instrukcja użytkowania biuletynu    Polityka Cookies

Zgodnie z art. 173 Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że odwiedzana strona korzysta z plików cookies. W związku z powyższym użytkownik strony może domyślnie ustawić w przeglądarce poziom, czy, ile i jakie chce cookies. Brak takich ustawień będzie świadomym aktem woli i akceptacji plików cookies. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia